11. Balkan Textile Uluslararası Tekstil Fuarı

Sırbistan , ticaretini geliştirmek için bir çok ülkeye Serbest Ticaret Anlaşması (STA) imzalama yoluna gitmiş ve ilk STA’yı Rusya ile gerçekleştirmiştir.
Diğer taraftan CEFTA ile oluşturulan Serbest Ticaret alanının merkezinde yer alan Sırbistan yatırımcılar için cazip bir konumda yer almaktadır.
CEFTA ile imzalanan STA çerçevesinde Sırbistan, aralarında BULGARİSTAN, ROMANYA, HIRVATİSTAN,BOSNA HERSEK, ARNAVUTLUK, KARADAĞ, MAKEDONYA ve MOLDOVA’nın bulunduğu ülkelerle ticaretini STA çerçevesinde yürütmektedir.
Sırbistan ile AB arasında imzalanan istikrar ve Ortaklık Anlaşması çerçevesinde Sırbistan 850 milyon Dolarlık tekstil ihracatının %70 ini AB’ye gerçekleştirmektedir.
Türkiye ve Sırbistan arasında imzalanan STA ile Sırbistan’ın Türkiye’den yapmış olduğu tekstil ürünleri (EV TEKSTİLİ ,HAZIR GİYİM,KUMAŞ, AKS.) ve AYAKKABI ihracatında gümrük vergileri sıfırlanmıştır.
Sırbistan Yugoslavya ( Slovenya, Hırvatistan, Sırbistan, Bosna-Hersek, Makedonya, Karadağ, Kosova ) döneminde tekstil ürünlerinde yapmış olduğu 10 milyar dolarlık ihracatını Türk firmalarıyla oluşturulacak ortaklıklar ile tekrar yakalama çabasındadır , bu anlamda Sırbistan hükümeti Tekstil sektöründe teşvikler sunmaktadır

Adı: Sırbistan
Başkent: Belgrad
Büyüme Oranı : % 3,5
Nüfus: 8.000.000
Resmi Dil: Sırpça
Sınır Komşuları: Hırvatistan,
Bosna Hersek, Karadağ, Kosava,
Maceristan, Makedonya,
Bulgaristan, Romanya
Başlıca Şehirler: Novi Sad, Nis,
Kragujevac, Novi Pazar, Kraljevo

images description

Geçmiş Yıllardan GörsellerDaha Fazla Bilgi Almak İçinFormu doldurun size ulaşalım