Aşkabat’ta 6. Türk İhraç Ürünleri Fuarı Düzenlendi

Yayımlandığı tarih: 18 Şubat 2015

Aralarında Türkiye’nin önde gelen markalarının da yer aldığı 160 civarında Türk firması, 6. Türkmenistan Türk İhraç Ürünleri Fuarı’nda ürünlerini sergiledi.
‘‘160 civarında Türk firması, yaklaşık 3500 m2 alanda ürünlerini sergiledi…’’
Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat, bu yıl 6.’sı düzenlenen Türk İhraç Ürünleri Fuarı’na ev sahipliği yaptı. Aralarında Türkiye’nin ünlü markalarının da yer aldığı fuara, Türkiye’den 160 civarında firma katıldı. Fuarda, katılımcı firmalar yaklaşık 3500 m2’lik bir alanda mobilyadan inşaat malzemesine, ev tekstilinden gıdaya, makineden kozmetiğe kadar ürettikleri yüzlerce ürünü fuar vesilesiyle Türkmenistan pazarında tanıtma imkânı buldu.

Fuarın açılışına, Türkiye’den Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım, Türkiye Cumhuriyeti Aşkabat Büyükelçisi Şevki Mütevellioğlu ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu katıldı. Türkmenistan Hükümeti’nden de yoğun bir katılım olduğu gözlemlendi. Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Palvan Taganov, Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, Türkmenistan Meclis Başkanı Akca Nurberdiyeva ve Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dövran Orazmuratov’un da bulunduğu çok sayıda üst düzey yetkili fuarın açılış töreninde hazır bulundu. Açılış günü düzenlenen kültürel etkinliklerle ziyaretçilere renkli anlar yaşatan fuar, üç gün boyunca devam etti.

‘‘Pazara Her Sektörden İlgi Vardı…’’
Türkiye’den 160 civarından firmanın katıldığı fuarda; kozmetik, temizlik, gıda, tarım ve ambalaj ürünleri, plastik-kauçuk malzemeleri, otel ekipmanları, hediyelik eşya, züccaciye, ayakkabı, lojistik, kırtasiye, medikal ürünler, oyuncak, güvenlik sistemleri, mobilya ve mobilya yan sanayi ürünleri, ev tekstili ve ev gereçleri, tekstil malzemeleri, yapı-inşaat malzemeleri, genel makine ve ekipmanları gibi geniş yelpazede ürünler üç gün boyunca tanıtıldı. Kültürel bağın yanı sıra ekonomik işbirliği ve ticaretin artmasına katkıda bulunan Türk İhraç Ürünleri Fuarı, her yıl bölgenin merakla beklediği bir organizasyon olma özelliğini taşıyor. Geniş bir iş hacmi yakalanan ve oldukça başarılı geçen fuarın, tıpkı önceki yıllarda olduğu gibi, önümüzdeki yıllarda da iş hacmi ve katılımcı sayıları bakımından artarak devam etmesi bekleniyor.